Musiikkialan perustutkinnon suorittaneet sijoittuvat edelleen hyvin

Konservatorioliitto selvitti musiikkialan perustutkinnon lukuvuosina 2011 – 2016 suorittaneiden sijoittumista työelämään ja jatko-opintoihin.

Tutkimukseen osallistuneet valmistuivat keskelle lamaa, jolloin yleinen työttömyysaste oli verrattain korkea. Työvoiman määrä oli kasvanut voimakkaasti ja jatko-opintomahdollisuudet samalla vähentyneet.

Tutkimus osoitti kuitenkin, että musiikkialan perustutkinnon suorittaneet sijoittuivat edelleen hyvin ja erityisesti jatko-opintoihin. Suurin osa vastaajista, 64 prosenttia, jatkoi opintojaan korkea-asteella ja heistä kahdeksan prosenttia harjoitti opintojaan ulkomailla.

Työttömyysaste oli noussut viiden vuoden takaisesta 6,8 prosentista 8,5 prosenttiin, muttei kuitenkaan yleisen työttömyysasteen nousua enempää.

Plussana tanssitaito – Musiikkialan perustutkinnon lukuvuosina 2011-2016 suorittaneiden sijoittuminen työelämään ja jatko-opintoihin -tutkimukseen voit tutustua Tutkimukset-sivulla.

Lue myös

Jane ja Aatos Erkon säätiöltä jatkorahoitus valtakunnalliselle musiikkikoulutuksen kehittämishankkeelle

Jane ja Aatos Erkon säätiö on myöntänyt 1 060 000 euron jatkorahoituksen valtakunnalliselle Musiikkialan koulutus
Lue lisää

Suomen konservatorioliiton strategia 2026–2028 on julkaistu

Suomen konservatorioliitto on julkaissut uuden strategiansa vuosille 2026–2028. Työ jatkaa vuosien 2023–2025 strategian linjausten toimeenpanoa.
Lue lisää

Seitsemälle taidekasvatuksen ja -koulutuksen järjestölle yhteinen kestävän kehityksen sertifikaatti

OKKA-säätiö on myöntänyt seitsemälle valtakunnalliselle taidekasvatuksen ja -koulutuksen järjestölle kestävän kehityksen sertifikaatin vuosille 2026–2028. Sertifikaatti
Lue lisää